Talgupäeva uudised

Homme tuleb vägev talgupäev, osalemisest on juba teada andnud ligi 22 000 talgulist

Laupäeval, 7. mail tuleb soe ja päikseline talgupäev kõikjal üle Eesti. Tänase keskpäeva seisuga toimub Teeme Ära talgupäeva raames 1969 talgut. Osalemisest on Teeme Ära kodulehe kaudu juba teada andnud ligi 22 000 talgulist, aga tegelik osalejate arv, mis selgub laupäeva õhtuks, on olnud tavapäraselt üle kahe korra suurem. Talgupäeva ettevalmistused on praeguseks tehtud. Täna õhtuni saab end veel osalejana kirja panna aadressil www.teemeara.ee või leida talguveebist endale sobivad talgud ja homme hommikul lihtsalt kohale minna.


Riigi Ilmateenistuse andmetel tuleb homme, üle-eestilisel talgupäeval päikesepaisteline kuiv ilm. Puhub muutliku suunaga tuul 1-7 m/s, õhutemperatuur on 17..22°C, rannikul kohati 14°C.

Teeme Ära talgupäeva eestvedaja, Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liikme Tarmo Tüüri sõnul on tänavune talguilm üle aastate erakordselt soe ja päikseline. „Päike meelitab homme kümned tuhanded inimesed kodudest välja, et ühiselt käed külge panna ning kaasa aidata Eestimaa elu edenemisele – tõotab tulla vägev talgupäev!“ rääkis Tüür. Ta lisas, et kui palju inimesi koos, peab pöörama suuremat tähelepanu ka ohutusele. „Kutsume talgurahvast üles ettevaatlikkusele nii tööriistade kasutamisel kui lõkke tegemisel, et hoida nii ennast, kaaslasi kui ka loodust. Vanematel palume lastel hoolega silm peal hoida, ja seda mitte ainult veekogude läheduses.“

Talgutele tulijatele soovitab Tüür valida sobivad riideid ja jalanõud ning terava kevadpäikese all kanda kindlasti ka peakatet. „Talgulisel polegi muud, kui pista talguhundi pass ja laetud telefon taskusse, võileib ja töökindad kotti ning jõuda talgupaika õigeks ajaks,“ märkis ta.

Tänavu korraldatakse palju veeohutusega seotud talguid nii mereäärsetes paikades kui ka siseveekogude ääres. Talgupäeva raames on kavas püstitada üle Eesti kokku 474 veeohutuse stendi, mille jaoks sai tänavu taotleda tasuta päästevahendid ja ohutusjuhendi. Mitmel pool võetakse tähelepanu alla tuleohutus. Teeme Ära talgupäeva raames toimub kõige rohkem küla-, heakorra- ja looduskaitse talguid, üha enam ka korteriühistute talguid ning noortega ja noortekeskustega seotud talguid. Paiguti koristatakse prügi, mõnel pool peetakse pärast tööd mõttetalguid. Vaata maakondade talgukaarti (seisuga reedel kl 12) www.teemeara.ee/photos/talgukaart_06.05.2016.jpg

Juba teist aastat saavad kõik talgulised registreerimisel endale talguhundi passi, Teeme Ära talgupäeval kaasalöömist tähistava tunnuskirja, mis avab ühtlasi juurdepääsu talgupäeva partnerite eripakkumistele, näiteks rongi- ja bussisõit poole hinnaga. Elron pakub passi omanikele rongisõitu pühapäevani 50% soodsamalt, samuti kehtib homseni talgulistele 50% hinnasoodustus kõigil Simple Express bussiliinidel. Soodustuse saamiseks tuleb esitada bussis või piletikassas talguhundi pass koos isikuttõendava dokumendiga. Talguhundi passi saamise juhised ja pakkumised leiab veebist www.teemeara.ee/talgulisele/pass

Sarnaselt varasematele aastatele maksab Töötukassa registreeritud töötutele talgutööl osalemise eest sõidutoetust. Täpsemat infot saab Töötukassa infotelefonilt 15501.

Tagasisidet talgupäevast, pilte ja lugusid ootame aadressil: www.teemeara.ee/talgulood.

Endiselt saab kirja panna ka talguid ning registreerida end talgutel osalejana, nii et kõik inimesed, kogukonnad, asutused ja ettevõtted, kes soovivad aktiivselt kaasa lüüa 7. mail peetaval üle-eestilisel Teeme Ära talgupäeval, saavad sellest reede õhtuni märku anda talguveebis aadressil www.teemeara.ee.

Teeme Ära talgupäev peetakse mai esimesel laupäeval, 7. mail ning iga kogukond saab ise otsustada oma talgutööd ja tegemised. Kõik eestimaalased on oodatud kirja panema plaanitavaid talguid aadressile www.teemeara.ee ning kutsuma ka teisi aktiivselt osalema. 2015. aastal korraldati üle Eesti 1808 talgut, millest võttis osa 47 136 inimest ehk 3,6% eestimaalastest.

Talgupäeva korraldavad Eestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant ja nende ümber koondunud võrgustik. Partneritena löövad kaasa Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Siseministeerium, Päästeamet, Merekultuuriaasta 2016, Tamrex, Itella SmartPOST, Vizeum, Nordic Hotel Forum jt.