Kommenteeri

Täna algaval talgukevadel on tähelepanu all koduümbruse veekogude ohutus

Juba 15. korda on Teeme Ära egiidi all toimumas Eestimaal igakevadised talgud ning täna algabki ühine talgukevad, mis kulmineerub maikuu esimesel laupäeval, 7. mail üle-eestilise Teeme Ära talgupäevaga. Koostöös Päästeametiga võetakse tänavuse talgupäeva raames tähelepanu alla kodulähedaste veekogude ohutus. Jätkub ka igaühe looduskaitsega seotud talgutööde tegemine. Talgupäevale on väga oodatud kõik eestimaalased ja mõistagi ka meie uued naabrid, kes on sattunud Eestisse Ukraina sõja eest põgenedes. Talguid saab kirja panna talguveebis www.teemeara.ee.

Teeme Ära talgupäeva eestvedaja Tarmo Tüür ütles, et erinevalt kahest COVID-pandeemia aastast saab tänavu talguid taas korraldada traditsioonilisel moel suuremate gruppidena. „Koroonaviirus ei katkestanud talgutraditsiooni ning sel kevadel kutsume aktiivselt osalema kõiki perekondi ja sõpruskondi, kogukondi ja töökollektiive, samuti meie uusi kaasmaalasi Ukrainast, sest koostöö ja kokku hoidmine on ärevatel aegadel parim viis turvatunde tugevdamiseks,“ rääkis Tüür. Ta lisas, et seekordsed talguteemad sobivad hästi vabatahtlikuks panustamiseks ja õlatunde tugevdamiseks.

Teeme Ära talgupäeva meeskond koostöös Päästeametiga innustab sel kevadel tähelepanu pöörama kodulähedaste veekogude ja väiksemate veesilmade ohutusele. Päästeameti ennetustöö osakonna eksperdi Mikko Virkala sõnul kinnitab probleemi tõsidust kurb statistika. „Eelmisel aastal oli Eestis viimase aja suurim veeõnnetustes hukkunute arv – uppus 60 inimest. Kukkumiste ja libastumiste tõttu uppus 19 inimest, neist seitse oma kodu juures,“ rääkis Virkala. „Esmajärjekorras vajavad turvalisemaks muutmist kastmisvee võtmise kohad, korrastamata veeäärsed käiguteed, katkised või puuduvad kaevukaaned, lagunenud purded ja sillad, libedad ja järsud kaldad ning piirdeta kallasrajad, mis nõuavad halbade asjaolude kokkulangemisel igal aastal mitu inimelu.“
Veeohutusega seotud talgutööde hõlbustamiseks saavad talgujuhid taotleda ka väikest tuge ehituspoe kinkekaardi näol. Lähem info talguveebis www.teemeara.ee.

Pildil lambaaia tegemise talgud Haanjas 2021. aastal.


Sarnaselt varasematele aastatele võib Teeme Ära talgupäeval igaüks talguid eest vedada ja teisi kaasa kutsuda, et aidata oma kodukandi elu edendada ning üheskoos ära teha kõige pakilisemad tööd. Tänavu jätkuvad talguteod looduse mitmekesisuse ja elurikkuse toetamiseks, olgu selleks liigirikka lilleniidu rajamine või laiendamine, linnupesade ja nahkhiirte varjekastide meisterdamine, kompostimisala rajamine vm. Niidulillede lapikese tegijad saavad soovi korral seemnepaki omamaiste liikidega.

Üle-eestiline Teeme Ära talgupäev sai tõuke 2008. aasta suurest prügikoristusest ning sellele järgnenud 2009. aasta mõttetalgutest. Alates 2010. aastast on talgute korraldamine iga aktiivse kodaniku, kogukonna ja ühenduse võimalus midagi oma elukeskkonna heaks ise ära teha. Sel kevadel pakub talgupäev muuhulgas hea võimaluse saada paremini tuttavaks meie uute naabritega – nii näiteks koroonaviiruse pandeemia ajal maale kolinud inimestega kui ka meie uute kaasmaalastega, kes on jõudnud Eestisse Ukraina sõja eest põgenedes. Talgutöid tehes ühiselt veedetud hetked aitavad suurendada lisaks iga inimese turvatundele ühiskonna sidusust ning turvalisust.

7. mail toimuvat Teeme Ära talgupäeva korraldavad Eestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant ja nende ümber koondunud võrgustik. Toetajate ja partneritena löövad kaasa Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Päästeamet, Sigrid Rausing Trust, Dentsu X, Bauhof, LHV, Nordic Hotel Forum, Tele2 jt.

Lisa kommentaar

Email again: