Kommenteeri

Tänavusel talgukevadel teeme keldrid korda, saunad korda ja koolide ümbruse elurikkaks

Täna algab Teeme Ära egiidi all ühine talgukevad, mis kulmineerub traditsiooniliselt maikuu esimesel laupäeval, 6. mail üle-eestilise Teeme Ära talgupäevaga. Koostöös Päästeametiga pööratakse tänavu tähelepanu keldrite korrastamisele, et vähendada hoonete tuleohtu ning luua võimalused keldrite kasutamiseks hädaolukorras esmase varjumispaigana. Noorte laulu- ja tantsupeo aastal jätkuvad igaühe looduskaitsega seotud talgutööd, muuhulgas on kavas muuta koolide ümbrus elurikkaks. Sauna-aasta raames kõlab üleskutse: teeme kõik Eesti saunad korda! Talguid saab kirja panna ja endale sobiva talgu leida talguveebis www.teemeara.ee.

Teeme Ära talgupäeva uus eestvedaja Henrik Raave ütles, et tänavune talgupäev on mitmes mõttes eriline, ent samas ka tuttav ja turvatunnet sisendav. „Maailm muutub meie ümber tohutu kiirusega, pannes proovile inimeste ning kogukondade võimekuse kõigi nende muutustega toime tulla. Üks on aga kindel – Teeme Ära talgupäev toimub iga ilmaga ning paneb rõhku kõige pakilisemate tööde ühisele ärategemisele,“ rääkis Raave. „Üheks vajalikuks talgutööks on tänavu keldrite korrastamine ja seadmine varjumiskohtadeks. Sarnaselt keldrite tuleohutusele on plaanis ka saunade korrastamine koos sealse tule- ja veeohutuse ülevaatamisega. Ja mõistagi elurikkus, mille kiire vähenemise peatamiseks saame igaüks palju ära teha.“

Päästeameti andmetel sai eelmisel aastal tuleõnnetus 20 korral alguse hoone keldrist. See on üks põhjus, miks sel kevadel kutsutakse koostöös Päästeametiga inimesi Teeme Ära talgupäeva raames keldreid korrastama. Päästeameti ennetustöö osakonna juhataja Janika Usin märkis, et tuleohutuse ja keldrite ligipääsetavusega seotud tööd on vaid üks osa talgutoimetustest. „Maailmas valitsevat ärevat olukorda arvestades on ka meil Eestis vaja valmistuda võimalikuks hädaolukorraks. Seepärast soovitame talgupäeva käigus korrastada keldreid nii, et majaelanikud saaksid neid vajadusel kasutada esmase varjumispaigana, kus on võimalik mõnda aega viibida,“ lausus Usin. Keldrisse saab rajada ka eluks vajalike esmaste varude hoiukoha nii oma perele kui ka võimalusel kogu maja rahvale.

Teeme Ära talgupäeva meeskond on keldrite korrastamisega seotud talgutööde hõlbustamiseks loonud võimaluse kortermajade talgujuhtidele taotleda ka väikest tuge ehituspoe kinkekaardi näol. Täpsem info selle kohta on leitav talguveebis www.teemeara.ee.

XIII noorte laulu- ja tantsupeo „Püha on maa“ juhtmõttest lähtuvalt tehakse tänavu elurikkuse talguid koolide ümbruses. Selle tarvis on talguid plaanivatele koolidele mõeldud ka seemnepakk Eesti niidutaimede lapikese rajamiseks kooliümbrusse. Sauna-aasta 2023 talguüleskutse aga kõlab: teeme kõik Eesti saunad korda! Saunade korrastamise, nende tuleohutuse ja ka saunaümbruse veeohutuse parandamiseks plaanitavatele talgutele hoo sisse lükkamiseks on saunatalgute korraldajatel võimalik taotleda ehituspoe kinkekaarti. Lähem info talguveebis www.teemeara.ee.

Nii nagu eelmistel aastatel, saab nüüdki Teeme Ära talgupäeval igaüks talguid eest vedada ja teisi kaasa kutsuda, et aidata oma kodukandi elu edendada ning ühiselt ära teha kõige pakilisemad tööd.

Üle-eestiline Teeme Ära talgupäev sai tõuke 2008. aasta suurest prügikoristusest ning sellele järgnenud 2009. aasta mõttetalgutest. Alates 2010. aastast on talgute korraldamine iga aktiivse kodaniku, kogukonna ja ühenduse võimalus midagi oma elukeskkonna heaks ise ära teha.

6. mail toimuvat Teeme Ära talgupäeva korraldavad Eestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant ja nende ümber koondunud võrgustik. Toetajate ja partneritena löövad kaasa Siseministeerium, Päästeamet, Sigrid Rausing Trust, Dentsu, Bauhof, Nordic Hotel Forum, Schneider Electric, Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus, MTÜ Eesti Maaturism jt.

Lisa kommentaar

Email again: