Kommenteeri

Teeme Ära talgunädal saab täna hoo sisse eeltalgutega Tallinnas Rõõmutarekese lasteaia õppeaias

Esmaspäeval, 29. aprillil Tallinnas Rõõmutarekese lasteaias peetavad Teeme Ära eeltalgud lükkavad hoo sisse talgunädalale, mis kulmineerub sel laupäeval, 4. mail toimuva üle-eestilise Teeme Ära talgupäevaga. Praeguseks on talguveebi kirja pandud üle 900 talgu enam kui 13 000 talgulisega, kuid osalejaid oodatakse juurde igal pool üle Eesti. Talguid saab valida ja end talgulisena kirja panna, samuti lisada veel ka uusi talguid Teeme Ära lehel www.teemeara.ee.

Teeme Ära talgupäeva eestvedaja Henrik Raave sõnul on pikk jahe kevad veidi seganud talgupaikades ettevalmistusi, ent nüüd saab lõpuks hoogsalt tegutsema asuda. „Kaua oodatud kevadilmad on kohal ja inimesed kõikjal üle Eesti käärivad käiseid üles, et talgutöödega pihta hakata,“ rääkis Raave ja lisas, et näiteks elurikka õppeaia rajamise talguid on kirjas juba üle 150. „Tänased eeltalgud Tallinnas koos Rõõmutarekese lasteaiaperega on sümboolseks alguseks kogu talgunädalale, mis tipneb laupäeval suure üle-eestilise talgupäevaga kümnete tuhandete talguliste osavõtul.“ 

Tänavusel talgukevadel kõlab kolm talguüleskutset: koostöös Päästeametiga teeme kodukandi veekogude ja väiksemate veesilmade ümbruse ohutumaks, koos Rohelise kooli programmiga rajame lasteaedadesse ja koolidesse elurikkad õppeaiad ning Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 ja Eesti kultuuririkkuse aasta raames väärtustame talgukultuuri ja toome kultuurielamusi igasse kogukonda ja talgupaika. Sarnaselt varasematele aastatele saab iga inimene ja kogukond ikka ise otsustada, millised pakilised tööd vajavad sel kevadel ühist tegemist.  

Rõõmutarekese lasteaiaperega koos täna Tallinnas peetavad õppeaia talgud on heaks näiteks, kuidas linnaasutused, sh haridusasutused saavad omavalitsuse toel kaasata lapsi ja täiskasvanuid ühiselt elurikkuse nimel tegutsema. Tallinna linna õppeaedade programmi toel saab sel aastal rajatud juba 164 linnaasutuste ja 17 eraharidusasutuste õppeaeda. Pealinna õppeaiad asuvad peamiselt lasteaedade ja koolide hoovides ja isegi katustel, samuti leidub õppeaedu ka muuseumide, huvikeskuste, noortekeskuste, hoolekandeasutuste, kultuurikeskuste ning muude tegevus- ja tugikeskuste juures. Pealinna õppeaedades tegutses eelmisel hooajal enam kui 36 000 väikest ja suurt linnaaednikku. 

Rohelise kooli programmi üks korraldajaid ja Tartu loodusmaja poolne koordinaator Eeva Kirsipuu-Vadi peab koostööd omavalitsustega väga oluliseks. „Lasteaedade ja koolide enda initsiatiivist saab kõik alguse, aga omavalitsuste toest on palju abi laiema säästliku mõtteviisi kujundamisel. Nii saamegi üheskoos õppida kestlikku elukorraldust toetavaid oskusi ja juurutada maast madalast käitumisharjumusi, mida lapsed õpetavad õhinal ka oma vanematele,“ selgitas ta.  

Mitmed elurikkusega seotud talgud leiavad tänavu aset Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 programmi kuuluvate sündmuste eesvõttel. Lisaks innustatakse sel kevadel rikastama talguid üle Eesti erinevate kultuurielamustega. Kultuuriampsude soovitusi, ka talgujuttude ja muusika näiteid leiab talguveebist aadressil: https://teemeara.ee/tahelepanu-all/kultuurielamus-talgutel.

Sel kevadel kogunevad kümned tuhanded Eestimaa inimesed juba seitsmeteistkümnendat aastat Teeme Ära egiidi all, et kaasa aidata oma kodukandi elu edenemisele. 2008. aastal peetud suurest Teeme Ära prügikoristusest ning sellele järgnenud 2009. aasta mõttetalgutest kasvas välja üle-eestiline Teeme Ära talgupäev, mis tänavu toimub täpselt samal kujul juba 15ndat korda. Seepärast nimetasime 2024. aasta sümboolselt ka talgukultuuri aastaks ja toome sel talgukevadel uuesti rambivalgusesse varem kogutud talgulood ja muud väärtused, mis aitavad talguid jätkuvalt rikastada.

Nii nagu eelmistel aastatel, saab nüüdki Teeme Ära talgupäeval igaüks talguid eest vedada ja teisi kaasa kutsuda, et aidata oma kodukandi elu edendada ning ühiselt ära teha kõige pakilisemad tööd.

Tänavu 4. mail toimuvat Teeme Ära talgupäeva korraldavad Eestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant ja nende ümber koondunud võrgustik. Toetajate ja partneritena löövad kaasa Siseministeerium, Päästeamet, Sigrid Rausing Trust, Dentsu, Bauhof, Nordic Hotel Forum, Tartu loodusmaja Rohelise kooli programm, Eesti Maaülikooli Mahekeskus, Tallinna linna õppeaedade programm, Kultuuriministeerium, Sihtasutus Tartu 2024 jt.

Lisa kommentaar

Email again: