Kommenteeri

Üle-eestiline talgupäev toob homme kodudest välja kümned tuhanded eestimaalased; jälgi talgupäeva käiku Teeme Ära talgustuudio otseülekandest keskpäeval

Laupäeval, 4. mail peetavast üle-eestilisest Teeme Ära talgupäevast võtab reedese seisuga osa vähemalt 17 000 inimest – tegelik osalejate arv selgub päeva jooksul ja on oluliselt suurem. Talguveebi on praeguseks kirja pandud 1075 talgut, sealhulgas 231 veeohutuse talgut, 181 elurikka õppeaia talgut ning palju talguid, mida rikastatakse kultuurielamusega. Abikäsi oodatakse kõikjal üle Eesti, nii et sobiva talgu võib isegi veel laupäeva hommikul talguveebist valida ja kohale minna. Värskeid talgumuljeid saab esimest korda talgupäeva ajaloos jälgida Teeme Ära talgustuudiost, mille otseülekanne algab 4. mail kell 12.00 aadressil www.teemeara.ee/otse.

Teeme Ära talgupäeva eestvedaja Henrik Raave sõnul tuleb laupäeval tegus talgupäev igas Eestimaa nurgas. „Talgukontorist läksid täna hommikul teele viimased soovitused talgujuhtidele ja talgulistele. Ka ilmataat paistab soosivat meie ühist ettevõtmist ja lubab head talguilma, mis sobib nii tänavuste veeohutuse talgute, elurikaste õppeaedade rajamise kui ka kõigi muude talgutööde tegemiseks,“ lausus Raave. Ta lisas, et sel korral aitavad talguid elavdada paljudes kohtades pakutavad kultuuriampsud ning kogu talgupäevast saab hea ülevaate Teeme Ära talgustuudio otseülekandest.

Teeme Ära talgustuudio otseülekanne algab laupäeval kell 12.00 aadressil www.teemeara.ee/otse. Kultuuripealinna aasta talgukevade otsestuudiost jõuavad kuulaja-vaatajani muljed ja meeleolud talgupaikadest üle Eesti kõigile otse telefonidesse või muudele ekraanidele. Stuudiost tehakse otselülitusi talgupaikadesse, vesteldakse stuudiokülalistega, käiakse mõnel talgul kohal ning rikastatakse talgupäeva ka muusikaliste vahepaladega. Sõna saavad Tartu 2024 Lõuna-Eesti koordinaator Annela Laaneots, Tartu loodusmaja Rohelise kooli programmi koordinaator Eeva Kirsipuu-Vadi, Eestimaa Looduse Fondi juht Tarmo Tüür, Teeme Ära talgupäeva eestvedaja Henrik Raave, samuti mitmed Teeme Ära maakondlikud koordinaatorid, talgujuhid ja talgulised.

Talgustuudiot veavad vabatahtlikena Tartu Ülikooli ajakirjandustudengid Triinu Ress, Anna Aurelia Kangur, Getter Miida Kask ja Johannes Peetsalu, muusikuna lööb kaasa Ats Aavakivi. Tehnilise teostuse eest hoolitseb Joosep Kurm koos oma noortetiimiga. Tegemist on esimese korraga talgupäeva ajaloos, kui otsestuudio Teeme Ära staabist Tartu loodusmajas eetrisse läheb. Ülekannet saab jälgida talguveebist otse ja ka pärast talgupäeva lõppu, sest talgustuudio on järelvaadatav.

Talguilm tuleb laupäeval hea. Ilmateenistus lubab laupäevaks vähese ja vahelduva pilvisusega ilma, kohati võib sadada hoovihma. Puhub edela- ja läänetuul 3-9, pärastlõunal põhjarannikul puhanguti kuni 14 m/s. Õhutemperatuur on 13..19°C, rannikul kohati kuni 9°C.

Teeme Ära talgukevade kolm üleskutset: sel aastal on tähelepanu all koostöös Päästeametiga kodukandi veeohtude vähendamine, Rohelise kooli programmiga koos elurikaste õppeaedade rajamine lasteaedadesse ja koolidesse ning Tartu 2024 egiidi all kultuurielamuste toomine igasse talgupaika. Mõistagi saab iga inimene ja kogukond ise otsustada, millised tööd vajavad sel korral ühist tegemist. Kultuuriampsude soovitusi leiab: https://teemeara.ee/tahelepanu-all/kultuurielamus-talgutel.

Teeme Ära meeskond rõhutab ka ettevaatlikkuse olulisust, et talgutööde käigus ei läheks meelest tööohutus ja turvalisus, ka tule- ja veeohutus ning talgutele osalevate väikelaste ohutus. Lõhkekeha või seda meenutava objekti leidmisel palume seda mitte puudutada, vaid leiukoht piirata ja anda sellest kohe teada Päästeameti numbril 112. Katmata luukidega kaevudest ning muudest ohtlikest rajatistest palutakse teatada riigiinfo telefonile 1247.

Talgumuljeid, talgupilte ja videoid saab sotsiaalmeedias jagada viitega #teemeära2024 ja @talgupaev või saata fotode link e-postiga info@teemeara.ee (juurde märkida talgute nimi ja asukoht). Talgupäeva videod võib üles laadida YouTube’i (märksõna ”Teeme Ära 2024”). Talguleidude otsenoppeid üle Eesti saab jälgida www.teemeara.ee/otse.

Juba 17ndat aastat Teeme Ära egiidi all toimuv igakevadine talgupäev on üks suuremaid vabatahtlike osalusega kodanikualgatusi Eestis. 2008. aastal peetud suurest Teeme Ära prügikoristusest ning sellele järgnenud 2009. aasta mõttetalgutest kasvas välja üle-eestiline Teeme Ära talgupäev, mis tänavu toimub täpselt samal kujul 15ndat korda. Seepärast nimetasime 2024. aasta sümboolselt ka talgukultuuri aastaks ja toome sel talgukevadel uuesti rambivalgusesse varem kogutud talgulood ja muud väärtused, mis aitavad talguid jätkuvalt rikastada.

4. mail toimuvat Teeme Ära talgupäeva korraldavad Eestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant ja nende ümber koondunud võrgustik. Toetajate ja partneritena löövad kaasa Siseministeerium, Päästeamet, Sigrid Rausing Trust, Dentsu, Bauhof, Nordic Hotel Forum, Tartu loodusmaja Rohelise kooli programm, Eesti Maaülikooli Mahekeskus, Tallinna linna õppeaedade programm, Kultuuriministeerium, Sihtasutus Tartu 2024 jt.

Täpsem info: www.teemeara.ee

Henrik Raave, Teeme Ära talgupäeva eestvedaja
tel 501 6898, e-post henrik@teemeara.ee

NB! Teadmiseks toimetustele:

Teeme Ära talgupäeva staap töötab 4. mail kell 9.00-18.00 Tartu loodusmajas (Lille 10, Tartu). Staabist läheb eetrisse ka Teeme Ära talgustuudio otseülekanne algusega kell 12.00.
Ajakirjanikud on oodatud huvi korral staapi, et saada värsket infot ja vahetut tagasisidet ning kommentaare talgupäeva kulgemise kohta üle Eesti. Talgupäeval osalejate arvud selguvad kl 18.00.

Talguveeb neljas keeles: Teeme Ära talgupäeva koduleht olulisema infoga on loetav neljas keeles: eesti, vene, inglise, ukraina.

Teate edastas: Erkki Peetsalu, Teeme Ära meeskonna liige, tel 501 8100, e-post erkki@maailmad.ee

Lisa kommentaar

Email again: